کوره صنعتی کوره سازان آسیا1398/02/18

کوره سنتی

گود کردن کوه و انبارکردن چوب در آن ها ساده ترین کوره سنتی محسوب می شود که بعد از سوختن چوب زغال به وجود می آیدبا توجه به نوع چوب زغال های متنوعی خواهیم داشتاین کوره ها پس از آتش زدن چوب به علت نرسیدن هوا و عدمخروج کربن چوب ها می شود و این امر سبب تبدیل چوب ب زغال می شودکوره های سنتی دود زیادی را تولید می کنند و این دود تولید شده می تواند آسیب بسیار زیادی را برای محیط زیست داشته باشداز طرف دیگر چوب ها بایستی کاملا خشکباشندعمل خشک  کردن چوب نیز می تواند طولانی مدت باشد در صورتی که این کار با کوره های صنعتی به آسانی و در مدت زمان کمتری نسبت به کوره سنتی انجام می شود.

کوره های صنعتی انواع مختلفی از قبیل کوره زغال لایه ای یک مظوره، دو منظوره و قالبی دارندکوره های صنعتی یک منظوره یک نوع زغال یعنی زغال کبابی را تولید می کنند در صورتی که در کوره های صنعتی دو منظوره علاوه بر زغال کبابی، زغال لیمورا نیز تولید کردشاید بتوان از کوره های صنعتی تک منظوره برای تولید زغال لیمو استفاده کرد ولی کیفیت زغال لیمو پایین خواهد بوداز آنجایی که چوب زغال لیمو گران است پس از لحاظ هزینه صرفه جویی نمی شودکوره های زغال قالبی که به آنها زغال بریکت نیز می گویند مختص تولید زغال های قالبی هستند

 

 

 

از سوی دیگر پیدایش صنعت و راحتی استفاده از کوره های صنعتی سبب شده است که از کوره های سنتی کمتر استفاده شودکوره های صنعتی نسبت به کوره های سنتی آلاینده کمتری دارند و از این نظر آسیب زیادی را به محیط زیست واردنمیکنند.شاید قعه قطعه کردن چوب ها کار آسانی نباشد ولی از طریق دستگاه چوب خورد کن براحتی انجام می شود و چوب ها تکه تکه شده و در کوره صنعتی جهت پخت انبار می شوندزغال های تولیدی توسط کوره های صنعتی بهداشتی تر از زغالهای تولیدی در کوره های سنتی می باشند

 

هر کدام از تولید کنندگان زغال به نحوی متفاوت  کار پخت زغال را انجام می دهند اما به طور کلی می توان شیوه تولید زغال را به دو دسته تقسیم کرد: روش سنتی و روش صنعتی.
کوره های سنتی علی رغم کیفیت نسبتا مطلوب از نظر مدت زمان پخت زغال و الایندگی محیطی و زیستی که خسارت جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می آورند به صورت تدریجی جای خود را به  روش های صنعتی داده اند.فرایند تولید زغال در کوره های صنعتی به علت پخت غیر مستقیم چوب و عدم سوختن مستقیم چوب باعث دوام بالای زغال ،نداشتن خاک و خاکستر و همچنین وزن بیشتری نسبت به زغال سنتی خواهد شد.      
کوره های صنعتی شرکت تیوا ماشین آریا سه منظوره طراحی شده اند یعنی هم برای تولید زغال  فشرده و زغال لیمو استفاده می شوند.
مشخصات کوره های صنعتی شرکت تیوا ماشین آریا:
این کوره ها فیلتر دار می باشند.
دارای سیستم دود سوز میباشد
دارای فیلتر دود گیر می باشد.
دارای سیستم سرکه گیر می باشد

کوره های صنعتی که برای تولید زغال استفاده می شوند دارای فیلتر های کاهنده دود هستند. از نظر اینکه کوره ها فاقد دود هستند دوستدار محیط زیست بوده و هیچ آسیبی به طبیعت وارد نمی کنند. این کوره ها به دلیل ساختارشان که چهار جداره است هیچ گونه اتلاف انرژی ندارند و حرارت موجود درون کوره به یک اندازه پخش می شود.

از دیگر ویژگی های بارز این محصول، می توان به داشتن سیستم قطران اشاره کرد که از طریق این سیستم علاوه بر تولید زغال می توان عمل سرکه گیری از چوب را نیز انجام داد که این سرکه چوب در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. سرکه چوب را می توان بعنوان محصول جانبی در فرایند تولید زغال دانست.

نکات مهم زیادی  در زمینه سرکه گیری وجود دارد که یکی از این موارد این است که اگر سرکه را قبل از دمای 200 درجه بدست آوریم این سرکه خاصیت اسیدی داشته و در صنایعی همچون کشاورزی برای از بین بردن علف های هرز استفاده می شود. حال اگر در دمای بعد از 200 درجه این سرکه تولید شود حالت اسیدی خود را از دست می دهد و بعنوان کود برای گیاهان استفاده می شود. کاربرد دیگر آن در صنعت داروسازی است. کف کوره های صنعتی مقاوم بوده و در اثر حرارت های بالا دچار سوختگی نمی شود.

..

بازگشت